Tetování sparťana


Se sparťany se roztrhl pytel, když vyšel do kin film 300 Bitva u Thermopil. Je to už pár let, a přesto jsou pro většinu z nás stálým symbolem síly a války. Ve filmu bylo zachyceno několik zajímavých myšlenek, které by se dnešnímu proudu nelíbili, ale popravdě kdybychom v tu dobu mysleli jako dnes, Řecko by padlo s prvním přílivem perských lodí. Jen pro zajímavost v tom filmu si jistě pamatujete na obří postavu s piercingem v nose krále Xerxese.

Málo kdo už dnes ví, že ve druhé polovině 6. století za vlády Kyra Velikého byla perská říše založena nordickou šlechtou jež se nazývala dinastie Arija. Ve škole o tom bohužel v hodinách dějepisu neradi mluví. A že syn krále Dareiose ve skutečnosti vypadal jako Evropan.

To se samozřejmě filmařům nehodilo do kontextu a tak z toho Hollywood udělal, jak je jejich zvykem, historický paskvil, který pobouřil dokonce i Iránského prezidenta a jeho poradce. Je to prostě celý bláznivý. Nicméně tetování sparťanů je doposud v oblibě a zřejmě tak ještě dlouho zůstane.